Fondet støtter klinisk og basalvitenskapelig forskning på nervebaners funksjon og sykdom, med særlig vekt på prosjekter med relevans for ALS.
Kort om fondet
Alf Harborgs fond er opprettet for å fremme forskning på nevrologiske sykdommer, særlig amyotrofisk lateral sklerose (ALS), og på mekanismer knyttet til nervebaners funksjon og sykdom. Fondet skal bidra til økt kunnskap, bedre forståelse av sykdomsutvikling og på sikt bedre diagnostikk og behandling.
Fondet gir støtte til både klinisk forskning, basalvitenskapelige studier og tverrfaglige prosjekter innen nevrobiologi og nevrologi. I tråd med vedtektene prioriteres søknader fra fagmiljøer ved NTNU når disse ellers vurderes som likeverdige.
Hva kan få støtte?
Støtte kan gis til forskningsprosjekter som:
• omhandler nervebaners funksjon og sykdom
• har tydelig relevans for ALS eller beslektede nevrologiske sykdommer
• bidrar til økt forståelse av sykdomsmekanismer, sykdomsutvikling eller behandlingsmuligheter
• er kliniske, prekliniske eller tverrfaglige forskningsprosjekter
Fondet støtter prosjekter med klar faglig forankring, tydelig problemstilling og realistisk plan for gjennomføring.
Prioriteringer
I vurderingen legges det særlig vekt på:
• prosjekter med direkte relevans for ALS
• forskning med høy medisinsk og samfunnsmessig betydning
• prosjekter som kan styrke yngre forskere eller forskningsmiljøer ved NTNU
• samarbeid med sterke nasjonale eller internasjonale fagmiljøer
• høy faglig kvalitet, god prosjektbeskrivelse og realistisk ressursbehov
Hvem kan søke?
Støtte kan søkes av:
• forskere og forskningsgrupper som driver klinisk eller basalvitenskapelig forskning på nevrologiske sykdommer
• fagmiljøer som arbeider med problemstillinger knyttet til nervebaners funksjon og sykdom
Søknader fra fagmiljøer ved NTNU vil bli prioritert, forutsatt at de faller innenfor fondets formål.
Stipendbeløp
Aktuelle søknader gjelder normalt 100 000 kroner og høyere.
Søknadsbehandling
Søknadene vurderes av Fakultet for medisin og helsevitenskap ved NTNU, som innstiller til tildeling i tråd med fondets vedtekter og formål.
Utlysning og søknadsfrist
Fondet lyses ut annethvert år. Neste utlysning annonseres i 2027.
Søknadsmottak: 1. februar
Søknadsfrist: 1. mars
Søknadsskjema blir tilgjengelig på denne nettsiden i utlysningsperioden.
Søknader må sendes elektronisk via UNIFORs søknadsportal. Søknader per e-post eller post godtas ikke.
Vedtekter
FOR
Alf Harborgs fond
§ 1.
Stiftelsens navn er Alf Harborgs fond.
§ 2.
Stiftelsens formål er å fremme klinisk eller basalvitenskaplig forskning vedrørende nervebaners funksjon og sykdom med nær relasjon til sykdommen amyotrofisk lateral-sklerose som mulig.
§ 3.
Stiftelsen skal ha et styre på minimum 3 maksimum 7 medlemmer.
NTNUs Rektor bestemmer antallet styremedlemmer og oppnevner styremedlemmene, herunder beslutter hvem som skal være styrets leder.
Styremedlemmene oppnevnes for 4 år av gangen. Første gang oppnevnes 2 av styremedlemmene for 2 år.
§ 4.
Innstilling til utdeling av midler foretas av Fakultet for medisin og helsevitenskap ved NTNU.
§ 5.
Stiftelsens grunnkapital er urørlig og utgjorde pr 13.12.1988 kr 707.413, og er gitt som testamentarisk gave av Alf Harborg. Grunnkapitalen er siden indeksregulert til 1.201.436 kr pr 31.12.2011. Av den årlige avkastningen skal en andel svarende til siste års inflasjon tillegges grunnkapitalen.
§ 6.
Søknader fra fagmiljøet ved NTNU skal prioriteres, dersom de faller innenfor rammen av stiftelsens formål.