Søk

Stud. chem. Halvdan Wettres minnelegat

Legatet deler ut reisestipend til kjemistudenter ved NTNU.

Aktuelle kandidater er innrullert på teknologistudiet og representerer livsglede, arbeidsglede og dyktighet.
 
Det er mulig å søke stipend under studieløpet eller kort tid etter avsluttede studier.

Utlysning

Søknadsfrist 01.03.2025


Stud. chem. Halvdan Wettres minnelegat


Legatet deler ut reisestipend til kjemistudenter ved NTNU under studietiden eller i umiddelbar forbindelse med avslutning av studiene.

Det deles tradisjonelt ut stipender i størrelsesordenen 1 000 kr – 5 000 kr.

Legatets stipender er forbeholdt aktuelle kandidater ved NTNUs campus i Trondheim.

HVEM KAN SØKE?

I tråd med legatets vedtekter skal aktuelle kandidater

- være kjemistudent ved teknologistudiet ved NTNU

- ha konkrete planer om reise

- representere livsglede, arbeidsglede og dyktighet

 

Søknadsfristen er 1. mars

 

Skatteforhold og bruk av stipendmidler

Tildelte midler fra stiftelsen skal brukes i tråd med stiftelsens formål. Merk at stiftelsen ikke gir støtte til generelt livsopphold eller lønn. Midlene kan kun gå til å dekke merutgifter.

1. Merutgifter
Stiftelsen gir støtte til dokumenterbare merutgifter som oppstår som en direkte følge av den planlagte aktiviteten. Dette kan inkludere:

- Reiseutgifter knyttet til tiltak/arrangement/aktivitet/prosjekt (transport, overnatting)
- Kostnader til utstyr eller materialer som er nødvendige for gjennomføring av tiltak/arrangement/aktivitet/prosjekt
- Deltakeravgifter til konferanser, kurs eller lignende

Dokumentasjonskrav: Alle merutgifter må dokumenteres med kvitteringer eller tilsvarende bilag. Midler som ikke kan dokumenteres, vil kreves tilbakebetalt.

2. Generelt livsopphold
Stiftelsen gir ikke støtte til generelle levekostnader, som:

- Husleie eller boligutgifter
- Mat og daglige husholdningsvarer
- Strøm, vann og oppvarming
- Transport til og fra arbeid eller studier

Viktig: For å sikre at midlene brukes i henhold til reglene, og for å unngå skatteplikt, må alle utgifter dokumenteres og rapporteres. Eventuelle overskudd eller midler brukt utenfor stiftelsens formål vil kreves tilbakebetalt.

Generell informasjon

UNIFORs søknadssystem sender ut automatiske bekreftelser på mottatte søknader per e-post. Dersom du ikke har mottatt en bekreftelse på din søknad, bør du sjekke søknadens status. Dersom statusen står som «Lagret», er den ikke mottatt. Dersom statusen står som «Sendt inn», er den mottatt.

I de tilfeller hvor søknader ikke kan sendes inn, er det som regel snakk om brannmurer som sperrer for bruken av UNIFORs søknadssystem. Vi anbefaler i slike tilfeller å prøve å sende inn søknaden via en alternativ nettleser.

Ved problemer med innsendelse av din søknad bes du kontakte UNIFOR for veiledning. UNIFOR bistår gjerne med søknadsveiledning i kontortid i hele utlysningsperioden. Vi kan imidlertid ikke garantere hjelp hvis det oppstår spørsmål tett opp mot søknadsfristen, du bør derfor søke i god tid før fristen går ut.

Vedtekter

FOR

Stud. chem. Halvdan Wettres minnelegat

(Stadfestet av Sosialdepartementet 17. august 1948 med endringer stadfestet 15. juli 1980 og 13. desember 2004. Godkjent av Fylkesmannen i Sør-Trøndelag 13. januar 2005)

 

§ 1

Stiftelsen er skjenket NTNUs kjemistuderende ved teknologistudiet av oberst Andreas Wettre og frue Inga til minne om deres eldste sønn, stud.chem. Halvdan Wettre. I sitt 1. studieår ble Halvdan Wettre forvist fra NTH av det tyske sikkerhetspoliti. På en skitur til fjells den 4. april 1944 omkom Halvdan Wettre ved et ulykkestilfelle.

§ 2

Stiftelsens grunnkapital er i 1979 forøket med kr 162.102,09 gjennom en testamentarisk gave fra dosent, dr. techn. Torger Andreas Bruun. Grunnkapitalen utgjør pr 1. januar 1980 i alt kr 381.874,31. Grunnkapitalen er urørlig.

Grunnkapitalen utgjør ved statuttendring 31.03.96 kr 700.000. Av den årlige avkastningen legges 10% til grunnkapitalen. Resten av avkastningen stilles til disposisjon for fagkomiteen beskrevet i § 5, for anvendelse i henhold til § 6.

§ 3

Stiftelsen skal ha et styre på minimum 3 maksimum 7 medlemmer.
NTNUs styre bestemmer antallet styremedlemmer og oppnevner styremedlemmene, herunder beslutter hvem som skal være styrets leder.

Styremedlemmene oppnevnes for 4 år av gangen. Første gang oppnevnes 2 av styremedlemmene for 2 år.

Styret er stiftelsens øverste organ. Forvaltning av stiftelsen hører under styret. Styret skal sørge for at stiftelsens formål ivaretas, og at utdelinger foretas i samsvar med vedtektene. Styret skal påse at regnskap og formuesforvaltning er gjenstand for betryggende kontroll.

§ 4

Stiftelsen forvaltes av NTNU etter de regler og under den kontroll som er foreskrevet for stiftelser ved NTNU.

§ 5

Stiftelsen skal ha en fagkomite på minst 3 medlemmer. To medlemmer skal være professorer eller lærere i fast vitenskapelige stilling fra Fakultet for naturvitenskap og teknologi som underviser i studieprogram Kjemi- og bioteknologi. Disse medlemmene oppnevnes for 3 år av gangen. To medlemmer er kjemistudenter valgt av Høiskolens Chemikerforening for 2 år av gangen. Fagkomiteen velger selv sin leder. Fagkomiteen oppnevnes av Rektor.

Fagkomiteens oppgave er å foreta utdelinger fra stiftelsen innenfor rammen av styrets årlige vedtak om hvor meget av stiftelsens kapital og/eller avkastning som kan nyttes til utdeling/er. Enhver utdeling må være i samsvar med stiftelsens formål. Før stiftelsens styre foreslår vedtektsendringer skal fagkomiteens uttalelse innhentes, og denne skal følge med til NTNUs styre.

§ 6

Til disposisjon for fagkomiteen stiller styret hvert år til rådighet i henhold til § 2 et beløp som anvendes på følgende måte:

A. Cirka halvparten utdeles som reisestipender under studietiden eller i umiddelbar forbindelse med dennes avslutning til studenter som i særlig grad representerer livsglede, arbeidsglede og dyktighet. Disse reisestipend utdeles på den under b) nevnte årlige fest. Stiftelsen kan disponere inntil 1/5 av reisestipendbeløpene som reisetilskudd til de ekskursjoner i utlandet hvortil kjemistuderende inviteres av utenlandske kjemikerorganisasjoner, mens derimot de obligatoriske undervisningsekskursjoner under NTNUs kjemiavdeling er Halvdan Wettres minnelegat uvedkommende.

B. Cirka halvparten går som tilskudd til en årlig fest som så vidt mulig skal holdes på frigjøringsdagen den 7. mai. Festens formål skal være å hedre kameratenes minne, de som falt ved frontene, som sluknet i konsentrasjonsleirene, eller som skjebnen rykker ut av kameratkretsen også under fredelige forhold. Fagkomiteen oppnevner for dette formål hvert år en festkomité som har å sørge for at minnefesten ved taler, kunstnerisk underholdning osv. blir i overensstemmelse med de i donatorens gavebrev av 20. juli 1945 opptrukne retningslinjer.

Midlene utdeles etter bestemmelse av fagkomiteen. Et års ubenyttede midler overføres til senere års anvendelse.